Dekoratif Duvar Kaplama Paneli Modelleri

Dekoratif Panel, isminden de anlaşılacağı üzere dekorasyon amaçlı kullanılır. Dekorasyon ise, içinde bulunduğumuz çağın olmazsa olmaz detaylarından biridir. Eski çağlarda evler, temel ihtiyaçlara yönelik oluşturulurdu. Örneğin, bir yapıda yatılacak bir alan, bir mutfak ve bir tuvaletin bulunması, bu yapıyı ev olarak nitelendirmeye yeterliydi. Günümüzde ise “ev” kavramı adeta boyut değiştirdi. Modern çağın insanı için ev, günün çalışmaktan arta kalan vakitlerinin geçirildiği, huzurlu, sıcak, keyifli ve rahat olması gereken, sadece fiziksel değil, psikolojik ihtiyaçlara da hitap eden bir yapı haline geldi. Bu nedenle dekorasyon da bir evin konfor ortamının oluşmasında ve bireylerin kendilerini gerçekten evlerinde hissetmelerini sağlamada oldukça etkili bir unsurdur.

Dekoratif Panel Kullanım Alanları

Her ne kadar yazımıza ev unsuru ile başlamış olsak da, dekoratif panel uygulamalarının kullanım alanları bu kadar sınırlı değildir. Fiber glass malzemeden üretildiği için çok rahatlıkla dış mekanlarda da uygulanabilen paneller, otelden dershanelere, hastanelerden ofislere kadar hep yapıda, hem iç hem de dış dekorasyonda kullanılabilmektedir. Sadece güzel görüntüleri için değil, aynı zamanda yalıtım konusunda birinci sınıf oldukları için de tercih edilen fiberglass dekoratif paneller, özellikle yakıt sarfiyatının yüksek olduğu bölgelerde hem iç hem de dış birimlerde rahatlıkla kullanılabilir. Bir binanın dış yüzeyini doğrudan taş yada tuğla ile örmek, hem zaman kaybı hem de maliyeti arttırmaktadır. Ayrıca işçilik sona erdiğinde, taş ve tuğla örme yapılarda oldukça rahatsız edici ve temizliği zorlaştıran bir kirlilik meydana gelmektedir. Bununla beraber yüksek metrajda alanlarda uygulanması binanın statiği açısından uygun değildir.

Dekoratif Panel Nasıl Uygulanır?

Dekoratif Panel uygulamaları, özel olarak hazırlanan levhalar ile yapılır. Levhalar halindeki panellerin üretiminde, yukarıda da belirttiğimiz gibi fiber glass malzeme kullanılmaktadır. Fiber glass, kesinlikle alev almaz, ısı geçirmez ve ses yalıtımına büyük katkı sağlar. Bu nedenle her zaman öncelikli tercihimiz ve tavsiyemiz bu yöndedir. Özel olarak hazırladığımız bu levhalar istenilen ölçülerde birbirinden ayrılır, uygulama yapılacak yere çok rahatlıkla taşınır. Duvar panelleri özel yapıştırıcılar kullanılarak duvara tutturulur. İşlem sadece bu kadar! Harç, beton, alçı artıkları olmadan, uzun süren temizlikle başetmek zorunda kalmadan kısa sürede dekorasyonu tamamlamış olursunuz. Temizliğe harcadığınız vakti ve enerjiyi çok daha verimli biçimde değerlendirebilirsiniz. Dekorasyon işlerine yatkınlığınız ve boş vaktiniz varsa, dekoratif panelleri kendiniz de uygulayabilirsiniz. Panel levhaları, birbirini kusursuz biçimde tamamlamakta ve size kesintisiz bir duvar görünümü sunmaktadır. Haftalarca uğraşılmış kusursuz bir taş duvar etkisini, çok kısa sürede yakalamak için, özel üretilen dekoratif panellerden yararlanabilirsiniz.